atrakcje mazur

1. Łowiska

Położone 5 km od ośrodka Gospodarstwo Rybackie w Szwaderkach, zostało wielokrotnie wybrane przez wędkarzy najlepszym łowiskiem w województwie warmińsko-mazurskim w konkursie organizowanym przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jezioro Pluszne należy do łowisk specjalnych Gospodarstwa Rybackiego Szwaderki i jest przez nie regularnie zarybiane, bez trudu można złowić tu wiele gatunków smacznych ryb, takich jak szczupak, leszcz, czy okoń.

2. Warmia Park w Pluskach - zespół basenów (25 km)

Położony 20 km od naszego ośrodka, Warmia Park (również nad jeziorem Pluszne) został zaprojektowany z myślą o połączeniu jego efektownych wnętrz z przepiękną przyrodą otaczającą cały kompleks Term Medical WARMIA PARK.

3. Spływy kajakowe (5 km)

W okolicach Olsztynka mają swe źródła dwie rzeki, które natura wręcz stworzyła do spływów kajakowych. Są to Łyna - jedna z największych rzek Warmii i Mazur, która przepływa przez Olsztyn oraz Marózka - należąca do najpiękniejszych szlaków kajakowych Warmii. Raz płynie spokojnie łącząc malownicze jeziora to znowu skacząc po kamieniach przecina głębokie jary.

4. Szlaki rowerowe

Jeśli jesteś amatorem wycieczek rowerowych to zapraszamy do nas! W pobliżu ośrodka wypoczynkowego przebiega wiele ciekawych szlaków rowerowych. Trasy są zróżnicowane pod względem trudności, pozwalają zrelaksować się na łonie dziewiczej natury oraz dokładnie poznać walory naszego regionu

5. Regaty

W okresie letnim nad jeziorem Plusznym organizowane są regaty, spływy kajakowe oraz wiele innych atrakcji wodnych.

6. Skansen w Olsztynku (8 km)

Muzeum Park Etnograficzny warto odwiedzić nie tylko ze względu na wartość zasobów i ich różnorodność (zgromadzono tu obiekty budownictwa ludowego pochodzące z Warmii, Mazur, Powiśla, Barcji, Sambii i Małej Litwy) ale również na ciekawe wydarzenia które odbywają się w sezonie letnim między innymi: Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie, Festiwal Wschód Piękna, Regionalne Święto Ziół, Tajemnice Ciesiołki, Święto Ziemniaka, Wielki Dzień Pszczół, Warmińskie Dni Rodziny i wiele wiele innych.

7. Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB i Historii Olsztynka(8 km)

Muzeum zwyciężyło w konkursie portalu kurtuaonline.pl na najciekawsze muzeum multimedialne w Polsce. Muzeum w Olsztynku wyposażone jest w ekrany dotykowe, stoły interaktywne, projekcje realizowane w technice 3D oraz stanowiska wykorzystujące technologię rzeczywistości rozszerzonej. Multimedialne prezentacje skomponowane są z klasycznymi eksponatami, archiwalnymi fotografiami, mapami oraz oryginalnymi publikacjami przez co skłaniają do refleksji i pozostają w pamięci odwiedzających.

8. Park Rozrywki Aktywnej BARTBO w Butrynach(20 Km)

Park Rozrywki Aktywnej BARTBO to 18 ha terenu, na którym znajduje się 16 atrakcji z różnych dziedzin - ekstremalnych dedykowanych dla fanów aktywnego wypoczynku jak również familijnych idealnych dla rodzin, które cenią wspólny relaks na świeżym powietrzu. Wszystkie stanowiska prowadzone są przez instruktorów, którzy służą pomocą i dbają o Twoje bezpieczeństwo. Wszystko to w jednym i jedynym takim miejscu na Warmii i Mazurach! Istny raj na ziemi a położony w Butrynach.

9. Olsztyn (25 km)

Olsztyn jest stolicą Warmii i Mazur. Posiada wiele ciekawych miejsc wartych obejrzenia. O to niektóre z nich: Zamek Kapituły Warmińskiej, Katedra, Stare Miasto, Planetarium i Obserwatorium, Papugarnia czy Warmiolandia. Ponadto w sezonie letnim na starówce w ramach organizowanego co roku Lata Artystycznego, występuje wielu znanych artystów. Będąc na wczasach w Waszecie koniecznie wybierz się na koncert do nowo odrestaurowanego amfiteatru.

10. Pola Bitwy Grunwaldzkiej (19km)

W pobliżu Grunwaldu miała miejsce jedna z największych bitew między Krzyżakami (ok. 21 tys.) pod dowództwem Ulricha von Jungingena a połączonymi siłami polskimi, litewsko-ruskimi i oddziałami czeskimi (ok. 29 tys.) pod wodzą Władysława Jagiełły, zakończona zwycięstwem Polaków i ich sprzymierzeńców. W roku 2010 obchodziliśmy 600-lecie bitwy, z tej okazji gruntownie odrestaurowano i zmodernizowano obiekt, a na uroczystości rocznicowe przybyło liczne grono braci rycerskiej oraz wiele osobistości polskiego życia publicznego. Co roku ok. 15 lipca na polach grunwaldzkich odbywa się szereg imprez, które przyciągają turystów z całej Polski.

11. Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie (25 km)

Sanktuarium maryjne w Gietrzwałdzie jest jednym z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Rocznie odwiedza je około miliona osób. Owa popularność wynika z faktu, że to właśnie w Gietrzwałdzie miały miejsce objawienia maryjne (w 1877r.) - jedyne objawienia na ziemiach polskich, które zostały zatwierdzone przez Kościół.

12. Kanał Elbląsko-Ostródzki (30 km)

Kanał jest unikatem na skalę światową z niespotykanymi nigdzie indziej w Europie pochylniami do transportu statków. Został zbudowany w latach 1845-1860.